poniedziałek, 03 listopada 2008
#181 HABIBI SHISHA BAR W MANUFAKTURZEHabibi Sheesha Bar w Manufakturze. Odwiedziłam i nie żałuję! Habibi, to znaczy 'moje kochanie' i faktycznie lokal świetnie nadaje się do tego, aby wybrać się tam ze swoim partnerem, co sobie i Wam polecam wcielić w życie. Lokal wydaje się dość mały, natomiast na pięterku jest dostatecznie dużo miejsca nawet dla sporej grupy przyjaciół. W Habibi można zjeść, można wypić herbatę, drinki i piwo (za piwo akurat minus... ), natomiast po co naprawdę iść do Habibi? Pomijając dyskretny klimat, kanapy, orientalno-loungową muzykę, to w Habibi pali się sheeshę, czyli coraz popularniejszą w Łodzi fajkę wodną.

Czy warto? Tradycyjna wersja ze smakowym tytoniem (nagana za brak jabłkowego, który jest nie tylko najpopularniejszy, ale i najlepszy) kosztuje 20 złoty i gwarantuje odprężenie na cały wieczór. 

Na zdjęciu widok z góry na bar, w wersji upside-down :)

-----
Habibi Sheesha Bar in the shopping-cultural centre Manufaktura. 

niedziela, 02 listopada 2008
#180 PAMIĘCI LEONA NIEMCZYKAW tym szczególnym dniu, w którym wspominamy zmarłych, umieszczam zdjęcie pamięci Leona Niemczyka - wybitnego aktora, który choć urodził się w Warszawie był głęboko związany z Łodzią, gdzie zmarł dwa lata temu w wieku 82 lat. Miałam przyjemność poznać kiedyś pana Leona w Międzyzdrojach, obejrzałam wiele jego kreacji aktorskich i uważam, że Łódź może być z niego dumna. Zawsze uśmiechniętego można go było spotkać w pociągu relacji Łódź-Warszawa, na spacerze, czy w telewizji. 

Zdjęcie przedstawia gwiazdę odsłoniętą w 1998 w tzw. łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. Pomysłodawcą Alei był Jan Machulski. Gwiazda Leona Niemczyka znajduje się na wysokości pasażu Rubinsteina.

-----
Today is a special day - All Souls' Day, when we think about those who died. I upload a photo presenting the star of Leon Niemczyk, one of the most recognizable polish actors. He was 82, when he died, leaving over 500 great creations in significant polish movies. Although he was born in Warsaw, he spent most of his life in Lodz or maybe in the train between Lodz and Warsaw. He had many fans, being considered as a serene and likeable person

Lodz Star Avenue is an idea created in 1998 by actor Jan Machulski. It's based on Hollywood's Walk of Fame. In the part of Piotrkowska Str near Rubinstein's Passage you can find stars of Krzysztof Kieslowski, Roman Polanski, Andrzej Wajda and other famous film industry people. 
 
sobota, 01 listopada 2008
#179 PRZECHODZENIE PRZEZ ŚCIANĘ NA CMENTARZUBędąc dziś na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej przecierałam oczy ze zdumienia...
23:46, ritalounge , Events
Link Komentarze (2) »
piątek, 31 października 2008
#178 HALLOWEEN W HORT-CAFEDzisiejsze imprezy w mieście miały upływać pod znakiem święta Halloween. Czy tak się istotnie stało? - nie wiem. Myślę, że ta anglosaska tradycja nieszczególnie przyjęła się w Polsce. Spodziewałam się świecącej i szyderczo uśmiechniętej dynii w każdej witrynie wzdłuź Piotrkowskiej, a tymczasem na odcinku, który najczęściej przemierzam - między pasażami - Schillera i Rubinsteina - znajdowała się tylko jedna halloweenowa aranżacja.

Piotrkowska 106/110, adres Hort-Cafe, dawniej po prostu kawiarnii Hortex. Niestety, mam wrażenie, że dekoracje nie przyciągnęły gości. Hort-Cafe świeciła pustką i ledwie po 22 dynia byla już zgaszona...

-----
It's a Halloween night, but it appeared that this Anglo-Saxon tradition has not been adopted yet. Some clubs offered Halloween parties, but I expected there will be a pumpkin in every window. I spotted only one in the famous Hort-Cafe (better known as Hortex, popular cafe in '80s/90s). 

Although Hort-Cafe has prepared to celebrate Halloween with guests - the place was almost empty and when I was passing by again, it was closed and the pumpkin was dark. I don't know why? Hort-Cafe is a nice place to have a coffee and something sweet, it's situated right in the centre, by the Schiller's Passage, at 106/110 Piotrkowska Str

czwartek, 30 października 2008
#177 PIOTRKOWSKA 77Słynne 'siódemki' na ulicy Piotrkowskiej 77... Siedziba Irish Pubu, restauracji Klub Spadkobierców, klubu 'Siódemki'...
-----
77, Piotrkowska Str. - really famous address. That's where you can find 'Sevens' Club, Irish Pub and Klub Spadkobiercow - posh restaurant. 

środa, 29 października 2008
#176 LATYNOSKIE RYTMY W DUBLINIEDublin Pub, ul Struga 6/10 - środowa impreza w rytmach latino, gorąca salsa :) Na pierwszym planie Asia - moja przyjaciółka. 

-----
Dublin Pub at 6/10 Struga Str. - latino party, every Wednesday hot sounds and sensual salsa. In the foreground - my best friend Joanna :)

wtorek, 28 października 2008
#175 PIWO W ŁODZI W PUBIE QUO VADISPiotrkowska 64 - miejsce, które odwiedzam średnio raz w tygodniu, pub, do którego chodzę tej jesieni najczęściej. Czy to przez sentyment, czy to zasługa świetnego klimatu? Czy może piwo sprzedawane na dzbanki, dobra muzyka, plazma, a może... przyzwyczajenie? Pub/Restauracja Quo Vadis - tam zawsze jest gwarno, nieważne czy dziś piątek, czy wtorek - bo w Quo Vadis zawsze jest sobota. Tam odrabiam angielski, matematykę, tam plotkuję, snuję plany na przyszłość, wspominam przeszłość i... bywa, że skuszę się na coś do jedzenia, choć w tej materii Quo Vadis średnio polecam... 

Order należy się za wciąż działający ogródek. I chociaż kończy się październik wciąż znajdują się amatorzy świeżego powietrza :)

-----
Lodz is considered to be the capital of pubs. Remember not to forget visiting Quo Vadis pub at 64, Piotrkowska Str. It's one of my favorite, definitely number one this autumn. Maybe it's because of good memories connected with this place, maybe I just like the atmosphere - no matter the day you feel like enjoying Saturday night... You can order a huge beer pitcher and choose from a great variety of food. 

So, if you like crowded places, loud music, cigarette smoke, then don't hesitate and come by. And what's more - downstairs you will find more privacy...

poniedziałek, 27 października 2008
#174 AUTOMATY NA KARTĘPamiętacie, gdy pojawiły się słynne granatowe automaty na karty elektroniczne? Było ich pełno w całej Polsce, w najmniejszej wsi, jak i na ulicach wielkich miast. Aparaty były notorycznie dewastowane, słuchawki wyrywane, otwory na kartę zapychane. Jedynym miejscem w Łodzi, gdzie niemal zawsze można było (i wciąż można) znaleźć sprawnie działający automat jest Poczta Główna na rogu ulic Tuwima i Kilińskiego. Poczta czynna jest całą dobę.

Czasy się zmieniły, penetracja telefonów komórkowych w Polsce wzrosła do 112. Jak widać na fotografii - mężczyzna rozmawia przez 'komórkę' a przy automatach pustka. I dziś już trudno byłoby mi wyobrazić sobie stanie w kolejce do automatu, z kartą w dłoni i nerwowym zerkaniem na zużyte impulsy.

Tablica znajdująca się na ścianie upamiętnia pracowników Poczty - ofiary mordów hiterowskich.

-----
What you see today is the main city Post Office, open 24/7, located at Tuwima/Kilinskiego corner, in the centre of the city. But my entry is not about post office, but about disappearing public phones. They used to be very popular 10 years ago. I'm sure they were almost everywhere across Poland. Nowadays, only few are still working. In hospitals, schools, etc and for example in the post office. Their owner is 'Telekomunikacja Polska' (Polish Telecommunication). 

As my photo proves - there's a man using mobile phone and nooone speaks trough public phones. As statictics say Poles have 1,12 SIM cards per capita.

The black plaque in the centre is dedicated to the Post Office workers that died during WW2, murdered by Nazis.

23:35, ritalounge , Streets
Link Komentarze (3) »
niedziela, 26 października 2008
#173 LUKSUSOWA, HALLOWEEN I MIM NA PIOTRKOWSKIEJMusisz tu być! 'Tu', czyli na Piotrkowskiej 95 w podziemiach Saspolu, w klubie o wątpliwej renomie - Opium (dawne Gizmo). Wiszący na drzwiach plakat zachęca do udziału w imprezie Halloween, której sponsorem jest marka wódki Luksusowa. Opium kojarzy mi się z ciasnym parkietem, zdezelowanymi toaletami, podpitymi małolatami, dobrymi drinkami i kurtką, której przyjaciółce ukradziono z szatni. Tyle na ten temat.

W tle odbija się najsłynniejszy łódzki mim, jak zwykle w nienagannym fraku i z dzwoneczkiem.

-----
There's an advertising poster of the upcoming Halloween Party in the Opium Club at 95, Piotrkowska Str. in the Saspol centre basement. The event is sponsored by famous polish vodka brand 'Luksusowa'. I don't plan to visit this place, as I don't like that club. It has low reputation due to many underage frequenters, ugly decor and common drunken brawls. The only thing I like there are good drinks.

In the background you can see the most famous Lodz mime, alwyas dressed in tails and holding a little bell. 

sobota, 25 października 2008
#172 PO SZYNACH PESA MKNIENowe torowisko zbudowane na potrzeby Łódzkiego Tramwaju Regionalnego jest już faktem, podobnie jak nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje PESA122N. Remont niemal dobiegł końca, a na odcinku Piotrkowskiej ukazanym na zdjęciu wszystko już jest gotowe. Tylko czy właśnie tak to miało wyglądać? Czy tramwaje faktycznie mkną szybko, czy nie stoją w korkach, czy są punktualne? ŁZDiT pokusił się o przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców. Nie wiem, na ile przychylnie Łodzianie wypowiedzą się o ŁTR. Obawiam się, że większość wciąż ma w pamięci pandemonium związane z remontem, a z drugiej strony groźbę prezydenta, aby podnieść ceny biletów o ponad 5%. 

Z mojego punktu widzenia - jest lepiej, jak dotąd nie pamiętam sytuacji, abym czekała długo na tramwaj, jak to miało miejsce w przypadku komunikacji zastępczej. Wnętrze i wygoda w PESA-ch również nieporównywalnie lepsze, niż w starych wagonach. Jedyne co mnie drażni, to elektroniczne tablice, których sensu nie mogę pojąć.

tak było kilka miesięcy temu, i tak :)

-----
It's one of the most strategic project that has been undertaken in Lodz recently - Lodz Regional Tramway. The idea was to make travelling between Lodz and smaller cities in the aglomeration faster and more comfortable. It started in 2006 and works lasted lond enough to make Lodzians hate that initiative. Why? Because city was paralyzed - commuting took double time and traffic was terrible. 

Now, there are new rails and modern tramways, such as PESA122N. Improvements are visible naked eye, but I'm not sure, whether it all operates smothly... 

And that's how it was few months ago: 1 and 2 :)

23:57, ritalounge , Transport
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21