sobota, 04 października 2008
#151 PIOTRKOWSKA 275 I SĄSIEDZIDawno nie prezentowałam 'tradycyjnej' łódzkiej architektury, dlatego dziś nadeszła pora na jedną z ciekawszych kamienic na Piotrkowskiej, w części 'niedeptakowej'. Pod numerem 275 (środkowy budynek) znajduje się dzieło architekta i działacza politycznego Romualda Millera, specjalizującego się w projektach polskich dworców, w tym gdańskiego. 

Posłużę się informacjami znalezionymi na blogu boguslava, który w szczegółowy sposób opisuje kamienice i związaną z nią historię. 
piątek, 03 października 2008
#150 JUVENTUS, HEAVEN I MANHATTAN W ORIONIEMam nadzieję, że osiągnęłam zamierzony efekt i nie rozpoznaliście w pierwszej chwili, że na zdjęciu znajduje się Orion, czyli charakterystyczny niebieski wieżowiec znajdujący się u zbiegu Pilsudskiego i Sienkiewicza. Powstały w końcu lat 70 wieżowiec na miarę ówczesnych czasów miał być godnym sąsiadem Centralu i dumnie prężyć się przy trasie W-Z. 

U progu nowego wieku obiekt przeszedł gruntowną modernizację i od tej pory przeszło 60-metrowy drapacz mieni się w słońcu na niebiesko. Jak przeczytałam w wikipedii, wieżowiec został zaprojektowany przez Aleksandra Zwierko. Dziś odbijają się w nim inne dzieła Zwierki - kultowy DH Juventus, w którym mieści się słynny klub Heaven, a także bloki na łódzkim Manhattanie. Fotka cyknięta od strony ulicy Roosevelta.

-----
Today I upload photo presenting a part of a famous sky-scraper in Lodz. The blue building, known as 'Orion' is located right in the centre of the city. It was built in late '70 next to the main highway running across the city. Orion (62 metres high) was completely modernised twenty years later and covered with double-glass, that's the reason it's called the blue sky-skryper. 

I do like the way neighbouring buildings reflect in Orion. Each time it looks different, depending on the season, time and weather. You can find it at 85/87 Sienkiewicza Str., just opposite Ibis Hotel.

23:54, ritalounge , Modern
Link Komentarze (1) »
czwartek, 02 października 2008
#149 ARTUR RUBINSTEINZrobiłam dziś zdjęcie, które chodziło mi po głowie od początku istnienia bloga. Może artystycznie nie do końca osiągnęłam zamierzony efekt, natomiast oto jest - moja ulubiona rzeźba z serii 'Galerii Wielkich Łodzian' - fortepian Rubinsteina. Już od ośmiu lat ozdabia Piotrkowską pod numerem 78 (przed kamienicą, w której mieszkał artysta). 

Artur Rubinstein to światowej sławy wirtuoz, Łodzianin pochodzenia żydowskiego, ciakawostką jest, iż otrzymał Oscara za udział w filmie dokumentalnym "L'Amour de la vie" w reżyserii francuskiego reżysera Francois Reichenbacha, gdzie zagrał samego siebie. Statuetka znajduje się w Muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego w Galerii Muzyki im. A. Rubisteina.

Wracając do rzeźby - spotkała się z nieprzychylnym przyjęciem, szczególnie przez rodzinę pianisty. Córka Eva przez wiele lat bojkotowała rzeźbę zarzucając jej obrazę pamięci ojca. Cóż, moim zdaniem brązowy odlew artysty faktycznie nie jest najwierniejszy oryginałowi, natomiast w efektowny sposób upamiętnia Rubinsteina i z pewnością taka forma jest bardziej interesująca, niż tradycyjne pomnik. A przypomnę, iż fortepian po wrzuceniu weń monety odgrywa utwory Chopina i Czajkowskiego. Jakie miasto w Polsce ma takie cudo?

A już niebawem, bo w dniach 10 października - 18 października odbędzie się I edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina w Łodzi - Rubinstein Piano Festival.
-----23:56, ritalounge , By_Night
Link Komentarze (3) »
środa, 01 października 2008
#148 THEME DAY LINES - LINIE


Dziś na fotoblogach zrzeszonych wokół idei codziennego fotografowania swoich miast obchodzony jest comiesięczny 'Theme Day', czyli dzień, w którym na całym świecie publikowane są zdjęcia na zadany temat. 1 października to dzień pod znakiem 'linii'. Moja interpretacja ukaże się już niebawem. Zapraszam. A tymczasem obejrzyjcie, jak to wygląda gdzie indziej :) 

A tymczasem obejrzyjcie, jak to wygląda gdzie indziej :)

-----
Today 164 city-daily-photobloggers celebrate October Theme Day - 'Lines'. Please check my photo later and now browse through fantastic pictures from all around the world!
 
23:22, ritalounge
Link Komentarze (1) »
wtorek, 30 września 2008
#147 PAŁAC POZNAŃSKIEGO BY NIGHTPo raz drugi zamieszczam zdjęcie Pałacu Poznańskiego - najefektowniejszego obiektu w mieście. 

-----
Poznanski Palace by night.

23:56, ritalounge , By_Night
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 29 września 2008
#146 FONTANNA TUWIMAFontanna Tuwima. Pokazał ją już Yeż, pokazali na pewno i inni. Powstała we wrześniu 2006 w ramach akcji 'Fontanny dla Łodzi', inicjowanej przez łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Na inwestycję wydano 350 tys. zł. Czy warto? Zdecydowanie tak, choć sam w sobie wodotrysk jest mało efektowny. Cieszy natomiast zagospodarowanie Placu Powstańców Węgierskich, gdzie znajduje się powyższa fontanna. A mniej enigmatycznie - mieści się na wprost dawnego kina Gdynia, pomiędzy stacją Statoil Orlen a Cabaretem, z Portobello w tle.

-----
A new (2006) fountain in the centre of the city, named by famous Lodz poet Julian Tuwim. It's located at Tuwima Str. 100 metres from Piotrkowska Str. It is a part of a project, that was initiated by the city water and sewage service. It costed 350 000 zlotys and it's the fourth investment. It's nice to sit and relax around the sparkling water, but I guess you should hurry up - can you see these fallen leaves?

23:35, ritalounge , Modern
Link Komentarze (2) »
niedziela, 28 września 2008
#145 ULICA PIOTRKOWSKA DEPTAKDeptak ulicy Piotrkowskiej w słoneczną, jesienną niedzielę...

-----
Piotrkowska Street - one of the longest commercial streets in Europe. Partly pedestrianized.

sobota, 27 września 2008
#144 SUPER RYNEK BARLICKIEGO'Zielony Rynek' is dead... To, co obecnie znajduje się na Pl. Barlickiego, a gdzie jeszcze niedawno było słynne przez lata targowisko, należałoby określić mianem nowoczesnej hali targowej. Gratulacje należą się kupcom zrzeszonym w stowarzyszeniu 'Zielony Rynek'. Śmiały projekt całkowitej modernizacji zakończył się sukcesem - już nie straszny deszcz, śnieg, błoto pod nogami, już nie drażni nieestetyczny widok kartonów, porozrzucanych worków.

W zadaszonej hali targowej jest schludnie, elegancko i jak widać na załączonym zdjęciu można nawet pokusić się o relaks przy fontannie (jak w Galerii Łódzkiej). Ponadto kawka z automatu, banomaty i parking. 

Rynek znajduje się u zbiegu ulic Zielonej i Żeromskiego, dojechać najlepiej autobusem: 65, 65A, 73, 74, 79, 83, 86.

-----
I do appreciate changes that are being made in the city, especially when it means the improvement of living - in today's case - of shopping. One of the most popular market, located at Barlicki Square (Zielona/Zeromskiego Str) has been recently modernised. Now it looks more like a market hall - with little shops, instead od stalls. There's a comfort of shopping in any weather conditions. 

What's more there's a nice place inside to relax. 'Zielony Rynek' (Green market) offers trading spaces, cash machines, parking place and obviously many goods from clothes, trough electronics to great variety of food.

21:02, ritalounge , Modern
Link Komentarze (1) »
piątek, 26 września 2008
#143 SZANUJ ZIELONEDolarowi chyba już nic nie pomoże, natomiast trawie w łódzkiej Manufakturze - a i owszem. Po smutnym, jesiennym wpisie, pora na ostatnie migawki lata. Oto soczysta zieleń - trawnik rozciągający się po drodze na rynek Manufaktury od strony ul. Ogrodowej. W tle ogród Pałacu Poznańskiego (otwarty dla zwiedzających), na pierwszym planie prześwietlona trawka, a w centrum uwagi prośba do deptaczy

Swoją drogą trzeba przyznać Manufakturze, że dba o detale i nawet zwykły znak jest wykonany w 'manufakturowym' stylu. Oby skuteczny.

-----
Recently I've announced the end of summer, today the weather gave a hope, that we can expect the time called 'Polish Golden Autumn', when the sun is shining and we don't suffer from cold. 

I took a photo in Manufaktura shopping-cultural centre. There's a sign requesting people to respect green. I always wonder why people can't keep off the grass - it's so stupid! BTW the design of the sign is in accordance with the logo and promotion materials of Manufaktura.


czwartek, 25 września 2008
#142 JESIEŃ W SPOŁEMChoć do listopada i wzmożonego ruchu na łódzkich nekropoliach jeszcze daleka droga, to sklep PPS Społem z ulicy Legionów 7 już wprowadza nas 'w nastrój'. Sklepy Społem to dla mnie relikt dawnych czasów (dawnych dla mnie) - czyli lata 90, kiedy prywatne delikatesy należały do rzadkości, supermarkety były tylko za granicą, za to w każdej najmniejszej dziurze bez problemu znalazło się spółdzielnię z charakterystycznym logo. Nie sądzicie, że wszystkie te sklepy miały swój niepowtarzalny klimat, zapach, a nawet obsługę?

Społem, to coś więcej, niż tylko powszechna spółdzielnia spożywców, to 100-letnia tradycja (w Łodzi od 1907), to idea, która przez lata zrzeszała ludzi na wielu płaszczyznach życia codziennego. Jak czytamy na stronie oficjalnej - "Stan posiadania Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Łodzi przed 1990 rokiem jest ogromny. (...) Do PSS należało: 1587 placówek sprzedaży detalicznej, 275 zakładów gastronomicznych, 62 zakłady produkcyjne. Spółdzielnia zrzeszała 85 tys. członków i zatrudniała 17 tys. pracowników. Pod tym względem PSS była największą firmą w Łodzi. W komitetach członkowskich i radach nadzorczych pracowało 6 tys. aktywistów społecznych.'

Przyznaję, że sklepy Społem uważam za średnio atrakcyjne na obecnym rynku, natomiast nie ukrywam, że zdarza mi się robić tam drobne zakupy i podkreślę, że pomimo obiegowej opinii, że w Społem jest drogo, to często przy okazji promocji można trafić na produkty w atrakcyjnych cenach

----

23:56, ritalounge , Streets
Link Komentarze (1) »