piątek, 21 listopada 2008
#199 WIEŻOWIEC ORION NIEBIESKO NIEBIESKIO moim ulubionym wieżowcu 'Orion' u zbiegu Alei Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza pisałam już nie raz, a dwa. Ale nie byłam zadowolona z efektu, bo to co urzeka mnie w Orionie, to jego odcień niebieskiego. Tak właśnie wyobrażałam sobei szklane domy z Przedwiośnia Żeromskiego. 

A tymczasem zupełnie nieoczekiwanie, jechałam z Dorotką samochodem i nagle obie zwróciłyśmy uwagę na niesamowite niebo. Obie pomyślałyśmy o tym samym i sięgnęłyśmy po aparaty. Szczęśliwie światła nam sprzyjały, auto zatrzymało się, szybko otworzyłam szybę i oto jest: niebieski drapacz chmur - bez efektów, bez filtra. A co z tych chmur się urodziło? Ano śnieg ;/

-----

środa, 19 listopada 2008
#197 HOTEL POLONIA PALASTHotel Polonia Palast **
piątek, 14 listopada 2008
#192 POFABRYCZNA ŁÓDŹczwartek, 30 października 2008
#177 PIOTRKOWSKA 77Słynne 'siódemki' na ulicy Piotrkowskiej 77... Siedziba Irish Pubu, restauracji Klub Spadkobierców, klubu 'Siódemki'...
-----
77, Piotrkowska Str. - really famous address. That's where you can find 'Sevens' Club, Irish Pub and Klub Spadkobiercow - posh restaurant. 

piątek, 10 października 2008
#157 A W DOMU BUTA HULA WIATRImponujący architektonicznie budynek na rogu ulic Piotrkowskiej i Tuwima nie ma szczęścia. Już za kilka miesięcy minie 6 lat odkąd obiekt stoi pusty. Tak strategicznie umiejscowione przestrzenie handlowe, w samym centrum miasta, porastają kurzem, odkąd wyprowadziła się stamtąd 'Galeria Centrum'. 

Dom buta napawał mnie grozą, ilekroć tamtędy przechodziłam, a wszystko za sprawą opowieści taty o tragicznym pożarze jaki tam wybuchł (w 1990 roku). Nie mogłam zrozumieć jakim cudem tak imponujący budynek przez tyle lat stał zaniedbany, zwłaszcza, że w owym czasie w ekspresowym tempie wybudowano, znajdujący się vis-a-vis Saspol. 

sobota, 04 października 2008
#151 PIOTRKOWSKA 275 I SĄSIEDZIDawno nie prezentowałam 'tradycyjnej' łódzkiej architektury, dlatego dziś nadeszła pora na jedną z ciekawszych kamienic na Piotrkowskiej, w części 'niedeptakowej'. Pod numerem 275 (środkowy budynek) znajduje się dzieło architekta i działacza politycznego Romualda Millera, specjalizującego się w projektach polskich dworców, w tym gdańskiego. 

Posłużę się informacjami znalezionymi na blogu boguslava, który w szczegółowy sposób opisuje kamienice i związaną z nią historię. 
poniedziałek, 22 września 2008
#139 WARSZAWSKO-ŁÓDZKI RED TOWERWieżowiec Red Tower, czyli czerwony drapacz Bre Banku po renowacji ukazał się już na moim blogu. I nie tylko na moim, bood innych stron i w innej porze dnia pokazało go wielu fotoblogerów, między innymi brite i Yeż. A czemu ja umieszczam po raz kolejny? Po pierwsze - jest fotogeniczny, po drugie jest wreszcie skończony, po trzecie mieści się blisko mnie a poza tym jest... warszawski!

Otóż to! Właścicielem jest spółka komandytowo-akcyjna PK 17 z siedzibą w Warszawie. Budynek znajduje się w jednym z najważniejszych miejsc współczesnej Łodzi - u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Piłsudskiego. 'Z widokiem' na Galerię Łódzką, hotele (te obecne i te w budowie) i na kultowy Central. 

Red Tower jest jak dotąd najwyższy w mieście - 76 metrów i 22 kondygnacje. Jak mówi architekt Jacek Grabowski na oficjalnej stronie - Podziały elewacji, pionowe 'pasy przeszkleń' zostały tak zaprojektowane, aby podkreślić rangę budynku, który ma mieć charakter monumentalny i sprawiać wrażenie jeszcze wyższego, niż jest w rzeczywistości. I co, jak Wam się podoba?

-----
It's the second time I upload a photo of the highest building in Lodz. I usually try to show new things, but the Red Tower is so photographable, that I just couldn't help uploading it. As I wrote earlier - the sky-scryper, 76 meter high was built in late '70s, but few months ago it was completely renovated. You can see the previous look on other lodz photoblog and also how gorgeous Red Tower looks by night

sobota, 20 września 2008
#137 GROZA NA ULICY TARGOWEJDziś zapuściłam się ze swym aparatem na ulicę cieszącą się nieszczególną reputacją - na ulicę Targową, która znajduje się zaledwie kilkaset metrów od ekskluzywnych delikatesów, urzędu skarbowego, czy nowego osiedla. Pod numerem 29 mieści się enigmatyczny drewniany domek, na którym poza wyrytymi w drewnie aktami wandalizmu wiszą także dwie tablice. 

Pierwsza poświęcona jest historii zabytkowego obiektu: 'Budynek zabytkowy datowany po 1840 r. Zbudowany z drewna modrzewiowego i osadowiony na unikalnych fundamentach - powierzchnia zabudowy 228,6 m kw - kubatura budynku 1657,35 mq. W pierwszych latach mieściła się tutaj karczma z zajazdem. W początkach XX w. - typowy dom łódzkich robotników. Pierwszym udokumentowanym właścicielem (1912 r.) był Władysław Szymankiewicz (1867-1947). Do 2000 r. właścicielami byli bracia Zdzisław, Jerzy i Witold Owczarkowie. W obecnej chwili jest własnością małżeństwa Ireny i Janusza Kin.'

Obok znajduje się mniejsza, blaszana tabliczka, która ponoć zawisła tam kilka dni po śmierci Jana Pawła II. Słowa dość dziwne i nie umiem ich właściwie zinterpretować - 'Gdy "wielkie dobro" umiera "zło" się baczniej ludziom przygląda!...' Całość w pochmurnym, deszczowym dniu przedstawia się dość groźnie.

-----

piątek, 27 czerwca 2008
#130 BIAŁA FABRYKA GEYERAStaram się nie pokazywać na blogu banałów, ale z drugiej strony, jak można skrywać łódzkie skarby z dala od obiektywu? Kilka dni temu jeden z moich ulubionych czytelników zapytał, czy pojawiła się już na lodz daily 'Biała Fabryka Geyera'. Odpowiadam - właśnie się pojawia.

Fabryka Wyrobów Bawełnianych Towarzystwa Akcyjnego Ludwika Geyera, bo tak brzmi pełna nazwa znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 282 a wewnątrz mieści się unikatowe na skalę krajową Centralne Muzeum Włókiennictwa. W roku 1837 niemiecki przemysłowiec Ludwik Geyer wybudował nietypową, bo otynkowaną fabrykę, a cały kompleks w stylu klasycystycznym, to wyjątkowy zabytek, w którym była pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim oraz pierwszy w Łodzi komin przemysłowy


-----
I don't want my blog to be just an online collection of most popular places, monuments and spots, but on the other hand it's not good to fall into a trap of being too much original and forgetting about the real city's pride. 
 
One is definitely the 'White Factory' at 282, Piotrkowska Str. The outstanding example of classicism was unusual as a factory building in the '30 of XIX-th century. It was built by german manufacturer Ludwik Geyer and was the first textile factory with modern, mechanical spinning mill.
 
Nowadays you can visit the Central Museum of Textiles, which is located in the Geyer's Factory.
 
czwartek, 26 czerwca 2008
#129 MIASTO DETALIKocham to miasto, choćbym je milion razy przeszła wzdłuż i wszerz, nie nauczę się go na pamięć, wciąż będę ze zdziwieniem spoglądać w górę i stwierdzać - pierwszy raz to widzę!!!

Jeden z szeregu imponujących budynków na ulicy Kościuszki - pod numerem 14, od roku 1927 siedziba NBP, a od 1997 Kredyt Banku. Jak podaje wikipedia projektu Dawida Lande powstawał w latach 1906-1908. Gmach charakteryzuje się eklektyczną fasadą nawiązującą do neorenesansu, neobaroku i secesji. 

W czerwcowym słońcu na tle błękitnego nieba prezentuje się nad wyraz okazale - zachęcam do przystanięcia i podziwiania!

-----
I can decribe the style of my photography as 'Stillness naturally dispersed', but sometimes I have no choice - I upload photos with no people and no motion.

Today I proudly present a detail found on the facade of National Polish Bank/Credit Bank at 14, Kosciuszki Str. The whole building is a real architectural gem. It was built in 1908, designed by Dawid Lande and represents mix of styles, from Neo-Renaissance, through Baroque to Lodz Jugenstil. In many aspects Lodz architecture can be compared to Viennese and multitude of details makes it always 'An Undiscovered City'.


 
1 , 2 , 3 , 4